Zajímavá verze hypotéky u mBank

Publikováno 16 Prosinec 2008
Kategorie Fixace hypoték, Hypotéky, Spořící účty |

mBank. Kdo by neznal, nebo aspoň neslyšel. Poměrně nová instituce v našem bankovním sektoru. Jak moc může být zajímavá hypotéka u mBank?Jsou lidé, co nepovažují mBank za banku. Jsou lidé, co mBank nevěří. Je ale taky spousta lidí, kteří k mBank přešli. Nejen z obyčejného typu účtu, ale i s hypotékou, a to tak, že je refinancovali právě u mBank. Třeba právě proto, že se jim líbí nulové poplatky za drtivou většinu všech služeb, nebo právě proto, že jim vyhovuje bilanční mechanismus mBilans, jak ho banka nazývá.

Ten mBilans se mi moc líbí. Ve zkratce jde o to, že volné peníze, které má klient na účtu, slouží jako jakási jistina, a z této jistiny neplatí klient úroky.  Tedy má-li hypoteční úvěr u mBank ve výši 2 milionů a na účtu třeba 500 tisíc, platí úroky pouze z rozdílu, tj. z 1,5 milionu. V čem je to dobré? Pro mne to znamená větší volnost a jistotu, protože mám možnost na tyto peníze šáhnout v případě potřeby.

Dalo by se to použít i tak, že při půjčce 2 milionů si klient nechá své 2 miliony na účtu a platí jen samotnou půjčku, bez úroků. Tohle se mi zdá už ale jako nešikovný model.

Nevýhoda mHypotéky s mBilans mechanismem je ten, že si nemůžete potom odečíst daň z části zaplacených úroků, protože tu mBilans část úroků zkrátka nezaplatíte:)

Našel jsem spoustu diskuzí o tom, jestli přejít nebo nepřejít k mBank. Hm, zdá se to jako velký problém, ale velký problém to není. Přes internet se to dá naklikat za 5 minut, pak už jen podepsat smlouvu a počkat na platební kartu + zrušit starý účet. Je dobré si na nový účet přesměrovat i výplatu, jinak to nemá moc smysl :)

Co je nevýhoda, tak to, že budete nejspíš muset vytvářet nové šablony příjemců v novém internet bankingu a budete muset taktéž nastavit všechny případné trvalé příkazy a spol. Nevím, jestli to umí banka vyexportovat a mBank pak správně načíst. Druhou nevýhodu vidím v tom, že protože mateřská společnost je polská a v Polsku jsou vklady pojištěny na cca 20k euro (70% akcionářem je Německo Commerzbank), vyvstává otázka bezpečí peněz při pádu banky. Česká republika má nyní již 50k euro. Skrytá otázka: Kdopak ví, jak je to v Polsku a jak to funguje pro mBank?(prosím včetně linku)

Nejčastější kombinace je mKonto a eMax, tj. založení dvou kont, jedno obyčejné (i s platební kartou) a druhé spořící. Spořící bylo kdysi se 3 procenty úročení, poté 3,5 a nyní nově 3,3 procenta za rok. To není vůbec zlé. Rozhodně lepší jak nula celá nula nic u konkurenčních bank jako je třeba Česká Spořitelna…

Ještě k té nedůvěře k mBank. Dal jsem si tu práci  a našel rok staré články, z doby spustění banky. Jakýsi prorok tam prorokoval, že do roka a do dne přijdou poplatky. Český ceník si stáhnout můžete, na ukázku přikládám polskou verzi - pro polský mBank, který funguje přes 5 let

Co říct na závěr,  já včera přešel také…

Uložit tento článek

Podobné články

Komentáře

7× reakcí ke článku “Zajímavá verze hypotéky u mBank”

 1. x x 16 Prosinec 2008 7:24 pm

  Skoda jen, ze to na zacatku prosince zabili silenymi uroky, kde i po zapocteni vsech poplatku ostatni banky nyni vychazi znacne lepe :-(

 2. Milan 16 Prosinec 2008 7:48 pm

  Na Slovensku je eMax urok 3.7 p.a. co je viac nez slusne. Jedina nevyhoda je, ze kartou z eMax uctu je mozne vybrat z bankomatu len za 35sk :-( (ale v zahranici je to zadarmo…)

 3. VP 16 Prosinec 2008 9:36 pm

  Jak to myslíte, že to zabili šílenými úroky? V sazebníku úroků, co jsem se teď díval, nic není.

  Ještě dopňuji, že úrok je již opět 3,5%. Ten menší platil jen několik dní.

  Výběr z bankomatu v zahraničí je zpoplatněn skrytě, a sice v kurzu měny. Ale myslím, že se to nevyrovná poplatkům třeba české…
  Nevím, jaké procento, ale tipl bych velké, využívá k výběrům z bankomatu jen mKonto, i mBank to tak doporučuje. eMax má čistě na spoření, ono mít dvě karty je z jistého pohledu také nepraktické. Převádět peníze mezi účty též, no, jak se to vezme, a jak se komu líbí. Podle toho si vybere.

 4. Lukas 17 Prosinec 2008 4:54 pm

  Silene uroky mysli na hypotece - tam se nedavno odehralo velke zvyseni.

  Vice o tom a o pojisteni vkladu zde : http://mbank.cz/blog/article.html?id=89

 5. VP 17 Prosinec 2008 10:12 pm

  Díky za nasměrování.
  7%, to je opravdu dost.

 6. ina 3 Červenec 2009 6:39 pm

  Nevite co je paysec?nabizi to napr. hellomobile.

 7. P 15 Únor 2010 12:38 pm

  Tyto p

Zanechte vzkaz.