Vysoká cena bytů neznamená kvalitu

Publikováno 10 Duben 2008
Kategorie Hypotéky |

Hledal jsem na internetu, nějaké zajímavé informace týkající se nabídky poptávky bytů a našel jsem moc zajímavý článek. Je staršího data, z 26. 10. 2006 ale to není zas tak dávno, což? S dovolením jsem si vypůjčil i…  … název článku. Najdete ho zde.

Pokusím se citovat zajímavé pasáže.

Všichni kupují byty, ale Jakub s Klárou ten svůj právě prodali. Před pěti lety si koupili stometrový mezonet v pražských Vysočanech. Dali za něj 2,7 milionu korun. Zadlužili se a pořádně toho litovali.

Jakub a Klára využili obrovské vlny poptávky po bydlení, která panuje na realitním trhu v Praze už druhým rokem a v menším rozsahu i v některých dalších velkých městech. Důvody jsou známé - levné hypotéky, hrozba zvýšení činží po deregulaci a vyšší DPH na stavební práce v bytové výstavbě od roku 2008. Důsledek je také známý - ceny bytů rostou o 10 až 15 % ročně.

Zajímavým fenoménem posledních měsíců je rostoucí zájem o byty v panelových domech. Jejich ceny v minulých letech klesly, a dnes jdou nahoru. I tak je však průměrný byt v paneláku o polovinu levnější než stejně velký v novostavbě. Dosáhnou na ně i lidé s nižšími příjmy, kterým už jsou banky ochotny dávat hypotéky, vysvětluje Vosmík. Když si koupí byt 3 + 1v paneláku za 2,2 milionu a za dalších 200 tisíc korun ho opraví, mají kvalitní bydlení, a navíc často v příjemném prostředí, protože některá sídliště byla koncipována velkoryse, nabízejí dostatek prostoru, služby i dobrou dopravní obslužnost.

Zájem o paneláky i dlouho neprodané nové byty v některých dokončených projektech vyvolávají spekulace o tom, že koupěschopná poptávka na českém trhu s bydlením se pomalu nasycuje. Proslýchá se, že ceny jsou nafouknuté a bublina může kdykoliv prasknout.

Zjednodušeně řečeno cenová bublina znamená, že ceny nemovitostí rostou určitou dobu pod vlivem nejrůznější okolností nebo očekávání příliš rychle. Pokud tyto okolnosti pominou nebo se očekávání nesplní, ceny stagnují nebo i klesají a v bankách zůstanou uvízlé záruky na stavební úvěry, které už by se nedaly prodejem nemovitosti splatit. Včasná signalizace, že se bublina nafukuje a předpověď, zda spěje k prasknutí a jakou paseku to nadělá, to je úkolem odborníků na realitní trh.

Většinou se jako kritérium nafukování cenové bubliny udává zhoršující se poměr mezi cenou bytu a možným dosažitelným výnosem z jeho pronájmu. Mluvíme také o návratnosti investice. Ve světě se pohybuje u nových bytů kolem 15 až 20 let. Pokud je delší, znamená to, že ceny nových bytů jsou příliš vysoké. V České republice však nelze tento indikátor použít, protože u velké části bytů přetrvává regulované nájemné, což deformuje i výši smluvních nájmů.

Výnosy ze smluvního nájemného klesají. Věk okolo třiceti let, kdy se nejčastěji pořizují byty, překračují silné ročníky 70. let a za nimi je skoro pětinový propad počtu obyvatel.

Zajímavý pohled na věc má ředitelka Ptáčková ze společnosti Skanska. Tvrdí, že v současné době nejde o cenovou bublinu, ale o důsledek “předzásobení”, vyvolaného nejistotou kolem sazby DPH na stavební práce v oblasti bydlení. Lidé, kteří by si jinak pořídili bydlení až v horizontu dvou nebo tří let, kupují už nyní. To však přivedlo na trh také extrémní množství malých firem, které mají jediný cíl - do konce roku 2007 postavit a prodat projekt s co nejvíce byty. To podle Ptáčkové způsobuje převis nabídky a může začít ovlivňovat ceny.

Ať už to dopadne s DPH jakkoli, jedno je jisté. Česká vláda výjimku včas neprosadila, a odstartovala tak na bytovém trhu nepříjemné závody s časem, které se projevují i růstem cen. Vydělávají na tom stavební firmy, protože si mohou diktovat podmínky. Developeři přiznávají, že očekávané zvýšení DPH si už do kalkulací cen většiny prodávaných standardních projektů promítli. V roce 2008 už by zdražili jen o 3-5 %. Znamená to, že dnes mají zisky z rozdílu mezi současnou 5% a očekávanou 19% sazbou DPH. Není divu, že stavějí jak o závod.

Jestli jste si originální článek přečetli a zaujal vás, nebo jste si alespoň proletěli citace z článku výše, splnil i můj článek svůj účel.

Uložit tento článek

Podobné články

Komentáře

Zanechte vzkaz.