Šetříme na hypotéku

Publikováno 3 Duben 2008
Kategorie Hypotéky, Stavební spoření |

Předpokládejme, že to s hypotékou myslíme vážně a předpokládejme také, že ze začátku šetříme. Na úvod nejprve takový malé zamyšlení. Kolik ušetřit? V jednom ze svých článků doporučuji 40%. Pojďme se na to podívat jinak.
Ušetřit měsíčně 5 tisíc korun, slovy pět tisíc korun českých, by měl být každý schopen, pokud ne, nedoporučuji se o hypotéku vůbec ucházet. Aspoň ne, pokud uvažujeme o hypotéce v dnešní době průměrné, a to jest cca 2 miliony korun. Ucházet se o hypotéku v této výši je nesmysl.

Pokud tedy ušetříme 5 tisíc, za rok máme 5×12 to jest 60 tisíc korun, což není moc, na druhé straně ale lepší jak nic, že. Tohle je opravdu na krev. O to déle budeme muset šetřit, v ideálním případě tak 10 let, a pak bereme hypotéku. V této chvíli, za těch deset let máme 600 tisíc a zbytek si prostě už půjčíme.

Pokud nejsme schopni ušetřit více jak 5 měsíčně a nechceme čekat tak dlouho, doporučuji si najít partnera, protože ve dvou se to lépe táhne, a to platí i pro úvěry. Tady ale pozor na rozvod, popřípadě na rozchod a následné dělení se. Může být hodně bolestivé.

Někde jsem četl rozhovor s naším rockovým zpěvákem Alešem Brichtou. Strašně se mi líbilo, jak se k problematice peněz a jejich vlivu na lidský charakter vyjádřil:

Peníze lidi nekazí, to není pravda. Znám lidi, co vydělávaj mnoho desítek tisíc měsíčně a penězi se nezkazili. Taky znám lidi, kteří vydělávají opravdu málo, a přesto jsou to fajn lidi. A potom znám ty, kteří by si pro korunu nechali vrtat koleno. Je to o lidech, ne o penězích. Pokud to mají v sobě, je to jejich vina, ne vina peněz. Na ty se to jen svádí.

Teď předpokládejme, že jsme na tom lépe a že se nám podaří ušetřit měsíčně dvojnásobek, tedy 10 tisíc korun. To samé platí pro ony dva partnery, z nichž každý ušetří 5 tisíc. Pak se není skoro o čem bavit. Za rok máme 120 tisíc korun našetřeno a hodnoty bytů o tolik nevzrostou. Obecně se mluví o tom, že teď, rozumějte zhruba rozmezí posledního roku, jsou hypotéky právě na vrcholu, tj. nejhorší doba k zadlužení se. Proč, to se lze snadno dočíst v mnoha internetových článcích a internetových diskuzích. Já s tím plně souhlasím.

Ale vraťme se k původní úvaze. Za rok jsme našetřili 120 tisíc korun. Za cca 4 roky máme 480 tisíc, tedy skoro půl milionu korun, a stím už se dá něco dělat. No ne? Kdybychom tuto částku (500 tisíc) spláceli hned od začátku a nešetřili, přeplatíme víc, než o kolik se zdraží současné ceny bytů. No ať mi nikdo neříká, že za 4 roky byty podraží o půl mega. Samozřejmě žádané a předražené lokality, třeba v Praze, možná ano. Ale to je jiná sféra, to je na jiný článek.

Tak a teď ten světlejší případ. Jsme pár a každý ušetříme 10 tisíc korun měsíčně, což je 20 tisíc, což je dvojnásobek předchozí úvahy, tj. za 4 roky máme na stole 960 tisíc, tj. skoro milion korun. Tak, 4 roky spoření a máme otevřené dveře tam, kde teď nemůžeme ani zaklepat. Pokud nikam nespěcháme, další 4 roky spoření by mělo za následek 2 další milion na kontě, tedy dva miliony korun na účtu celkem a následnou koupi bytu můžeme provést téměř v hotovosti. Samozřejmě, že za těch 8 let byty o něco podraží, takže úplně v hotovosti to nebude, ale i kdyby nám chybělo 300 či 500 tisíc korun, na takovou hypotéku už se upsat dá, nebo ne?

Uložit tento článek

Podobné články

Komentáře

Jedna reakce ke článku “Šetříme na hypotéku”

  1. Tomek 4 Duben 2008 12:16 am

    Možná by to chtělo doplnit článek o kalkulaci včetně inflace. Myslím, že přemýšlet takovýmto způsobem, moc lidí nebude. Ne nadarmo se říká, že nejdražší jsou vlastní peníze. Jak říká jeden můj kamarád “Peníze se dají nedají ušetřit, jednine vydělat”.

Zanechte vzkaz.