Hypotéka. Vzít hned nebo počkat?

Publikováno 29 Únor 2008
Kategorie Hypotéky |

Hypotéka na byt. Hypoték na družstevní byt. Je libo? Hypotéka u ČSOB? Pokud máte dostatek peněz, hypotéka se vyplatí. Nejenže vyřešíme budoucnost, alespoň část, ale taky budeme mít klid. Kolik je dost peněz? Myslí se tím 40 procent z celkové sumy, kterou potřebujeme. Nemá smysl čekat, nemovitosti zdražují, a tak porozhlédnout se po vhodném bydlení není vůbec od věci.
S těmi 40 procenty se vlezeme i do podmínek, které nám nabídne každá stavební spořitelna. 40 procent je i pro stavební spořitelny jakási magická hranice. Se 40 procenty bych se do hypotéky jít nebál.

Uvažujme bytovou jednotku v Brně, 3+1 v osobním vlastnictví za 2 miliony korun. Ptám se, kdo má našetřeno téměř milion korun, aby mohl hypotéku vzít? Asi jen málo z nás. Není to ale věc nereálná, pokud se rozhodneme opravdu šetřit a jsme trpěliví spořílci. Pokud vyděláváte více, nemusíte být nutně ani spořílci, stačí jen vyčkat.

Berme v úvahu, že ten skoro-milion nemáme. Otázka číslo dvě? Budeme mít tuto částku do roku, do dvou let? Chybí nám tahle část do těch našich čtyřiceti procent, kterou jsme schopni našetřit za rok či dva? Pokud ano, rozhodně počkat. Samozřejmě že pokud milenka naléhá či čekáme dítě, čekat nemůžeme (nadneseno).

Za ten rok či dva nepodraží byty tak, abychom na tom prodělali.  Samozřejmě reklamy říkají něco jiného, každý realitní agent vám řekne něco jiného, každý developer vám řekne něco jiného. Víme svoje, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Nebo to neznáte? „Ber, ber, teď, nebo pak už bude pozdě, jen s námi to máš nejvýhodnější…“ Ne, děkuji, za každou cenu ne. Je třeba tento krok dobře promyslet.

Myslete taky nato, že hypotéka bez doložení příjmů je dražší. A to by znamenelo, že chci, aby moje hypotéka nebyla nejlevnější hypotéka.

Takže ještě jednou: máš-li čtyřicet procent, nečekej, ber hned. Jednoduché, není-liž pravda?

Uložit tento článek

Podobné články

Komentáře

Zanechte vzkaz.