Hypotéka v kombinaci s investováním aneb jak si vydělávají poradci

Publikováno 18 Únor 2009
Kategorie Hypotéky, Stavební spoření |

Opět jsem narazil na fajn diskuzi k jednomu nejmenovanému článku na IDNESu.

Tohle už tu bylo na začátku hypoték a makléři to bylo silně tlačeno. Aby ne, když dostanou provizi jak z hypotéky tak z investic (životního pojištění, stavebního spoření).

Ze začátku to vypadalo, že pro vysocepříjmové skupiny  se to vyplatí - byla vyšší daňová sazba, od základu daně se odečítalo jak životní pojištění, tak splátky úroků.

Kdo tedy “dosáhl” na nejvyšší daňovou sazbu a zároveň mu bylo někde kolem 40 (aby pojištění i hypotéka končily v 60 letech), tak na tom mohl vydělat. Jenže za krátkou dobu se zcela změnily daňové zákony, snížily se úroky z hypoték, snížilo se zhodnocení (a to až do mínusu) a tihle lidé těžce splakali nad vejdělkem (pokud si tedy propočítali, kolik na tom tratí).

Půjčovat si peníze na nějakých 6 % a zároveň si ty samé peníze spořit se zhodnocením max. 4 % (a to ještě mínu 15 % daň) a po odečtení poplatků ještě méně, popř. riskovat ztrátu poklesem fondu/akcií, to je docela velký adrenalin!

A diskuze nám pokračuje, výborně:

To ovšem to není všechno. Jedna finanční společnost, působící na našem trhu, to dokázala ještě “vylepšit”. Přiměje klienta, aby si vzal větší hypotéku než potřebuje (např. potřebuje pouze 50 %, ale vezme si 100 %) a peníze “navíc” investoval.

Klient tak zaplatí víc za hypotéku a to hned dvakrát. Nejdřív sazbou (úroková sazba na 100 % hypotéku je vyšší, než úroková sazba na 50 % hypotéku) a pak absolutně (úročena bude vyšší částka).

Naproti tomu “poradce”, vydělá hned několikrát:

Provize z hypotéky (navíc z většího objemu, než by bylo nutné) a provize ze sjednaného životního pojištění (investice do fondů, …). Prostě bomba věc, jediný kdo na to dojede je klient

Jaké máte zkušenosti vy s finančními poradci?
Tohle je dobré téma, v příštích článcích zkusím nastínit zkušenosti mé vlastní. To bude zas síla! :)

Uložit tento článek

Podobné články

Komentáře

Jedna reakce ke článku “Hypotéka v kombinaci s investováním aneb jak si vydělávají poradci”

  1. Standa 21 Únor 2009 12:05 am

    jen ty spatne :-)

    muj otec by mohl o tom vypravet hodiny…

Zanechte vzkaz.